Velikonoční mazanec bez vajec

Na vlně chuti

Účastní se soutěže: Chutné svačinky

Velikonoční mazanec bez vajec

Nadýchanost těsta, vláčnost a chuť k nerozeznání od klasického mazance, to prostě stojí za vyzkoušení. Po ochutnání jsem řekla, že už v životě jiný nepeču, to je prostě pohádka a musíte ochutnat abyste pochopili, banán v těstě není vůbec znát a je to prostě famózní zážitek. Mám z tohoto receptu strašnou radost, otevírá totiž nemalé možností na kynutá těsta, záviny, základy pro koláče… Prostě paráda a velká dobrota.

Postup přípravy

  1. V rendlíku ohřejeme 120ml vlažného mléka rozdrolíme do něho droždí, přidáme lžíci cukru a lžíci mouky, zamícháme a necháme alespoň 5 minut stát na teplém místě, překryjeme utěrkou.

  2. Mezitím si připravíme do mističek ostatní ingredience, nastrouháme kůru z citronu, pokud nemáme chemicky neošetřený citron, důkladně jej omyjeme a spaříme jej před strouháním vařící vodou. Do další mističky si vyškrábneme vanilku z vanilkového lusku. Prázdný vanilkový lusk si můžeme dát do třtinového cukru či panely, případně schovat na přípravu rostlinného mléka, kdy jej necháme před mixováním rostlinného mléka vylouhovat.

  3. Připravíme si tuk, který necháme povolit, prosejeme mouku, nameleme mandle, připravíme si rozinky, plátky mandlí, panelu či jiný cukr. Banány oloupeme a rozmixujeme tyčovým mixérem, připravíme si dalších 130ml mléka a na špičku lžičky soli. Mám ráda vše připravené a pak jen postupně vše přidávám do robota.

  4. Zkontrolujeme kvásek, který musí být pokryt bublinkami, pokud je připraven, pustíme se do práce.

  5. Do mísy dáme rozmixované banány, povolený tuk a panelu či jiné sladidlo, necháme šlehat několik minut.

  6. Do zbylé části mléka rozpustíme sůl a část si dáme stranou na případné naředění těsta, strašně záleží na savosti mouky a zda zaděláváme ručně či robotem, raději méně než více.

  7. Do našlehaných banánů s tukem a cukrem začneme postupně přidávat mouku a namleté mandle, během hnětení přilijeme kvásek, mléko se solí, dále přidáme vanilku, citronovou kůru a dle konzistence případně další mléko, těsto se musí chytat na hák, nikoli stékat.

  8. Těsto necháme důkladně robotem propracovat, ideálně 10 minut. Nakonec do těsta vmícháme rozinky, které můžeme předem namočit do rumu, já jsem připravovala rovněž pro syna, a tak jsem nemáčela. Pokud zaděláváme těsto rukama, tak aby se nám těsto nelepilo na ruce a k podložce. Při ručním hnětení raději uberte mléka, přidávejte jej podle potřeby.

  9. Uhnětené těsto vložíme do skleněné mísy, posypeme špaldovou moukou T 1050 a přiklopíme utěrkou necháme 1 hodinu kynout.

  10. Když máme těsto nakynuté, poznáme tak, že těsto stlačíme, pokud se rychle vrací zpět, necháme ještě kynout, pokud je patrný dolík, ihned s ním pracujeme. Několikanásobně zvětší svůj objem, přendáme jej na pomoučněnou pracovní podložku a propracujeme, těsto jsem měla lepivější a musela jsem dost podsypat, aby mazance držely pěkně tvar, vypracujeme dva bochánky, které dáme na plech s pečícím papírem, na středu nařízneme do kříže, potřeme rozpuštěným Ghíčkem, či Alsanem bio, posypeme mandlemi.

  11. Bochánky necháme nakynout než se nám rozehřeje trouba, když máme troubu nahřátou na 180°C vložíme mazance do trouby, pečeme prvních 5 minut na 180 °C a následně teplotu snížíme na 150°C a pečeme dalších 40 minut, ke konci pečení, přibližně 5 minut před koncem jsem bochánky opět potřela Ghíčkem a medem, případně potřeme Alsanem bio po vytažení. Před vyndáním z trouby, vyzkoušíme špejlí zda jsou dostatečně pečené.

  12. Vyndáme z trouby na rošt a necháme vychladnout, následně již jen posypeme cukrem.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte